Мотобури Tatra Garden - це ефективні інструменти для швидкого буріння сухого або вологого грунту, створення технічних отворів під встановлення стовпів, опорних конструкцій, саджання дерев, чагарників та ін. Враховуючи той факт, що наші бури базуються на роботі потужних бензинових двигунів, щоб не заподіяти собі шкоди, необхідно неухильно дотримуватися правил безпеки під час експлуатації. А для ефективної роботи не зайвим буде ознайомитися з деякими корисними порадами від наших експертів.
Загальні заходи безпеки

- НЕ працюйте мотобуром однією рукою! Наслідками роботи однією рукою можуть стати серйозні травми оператора, помічників та оточуючих. Мотобур призначений для роботи двома руками.
- НЕ працюйте мотобуром, якщо ви втомилися, перебуваєте під впливом наркотичних чи психотропних засобів, або вживали алкогольні напої чи лікарські препарати.
- Обов'язково працюйте в захисних окулярах або щитку, навушниках, щільному одязі, закритому взутті, захисних рукавицях.
- Будьте обережні при використанні палива. Перш ніж запустити двигун, щоб уникнути пожежі, відійдіть із мотобуром як мінімум на 3 метри від місця заправки паливом. Забороняється курити або наближатися до будь-яких джерел вогню під час приготування паливної суміші та заправки інструмента.
- НЕ дозволяйте нікому підходити до вас під час запуску двигуна та при бурінні. Не допускайте в робочу зону (радіус 10 м) сторонніх осіб і тварин.
- Не починайте бурити, не очистивши робочу зону, не зайнявши стійке положення двох ніг, і не визначивши безперешкодний шлях відходу у разі виникнення позаштатної ситуації.
- Не рекомендується працювати мотобуром поодинці. Подбайте про те, щоб під час роботи оператора на відстані чутності хтось знаходився, якщо вам знадобиться допомога.
- При працюючому двигуні мотобур є джерелом високої небезпеки — дотримуйтесь правил експлуатації, не торкайтеся рухомих частин. Слідкуйте, щоб ноги/руки та елементи одягу не розташовувалися поблизу рухомих частин мотобура.
- Перед запуском двигуна переконайтеся, що шнек не торкається сторонніх предметів.
- Переносьте мотобур з вимкненим двигуном, шнеком донизу.
- Не використовуйте мотобур, якщо є ознаки несправності, він неналежним чином налаштований, зібраний не повністю чи ненадійно, регулярно перевіряйте чи затягнуті різьбові з’єднання. Переконайтеся, що шнек припиняє обертатися під час переходу двигуна на холості оберти.
- Не торкайтеся гарячого глушника і ребер циліндра, так як це може призвести до серйозних опіків.
- Перш ніж переходити до наступної точки для буріння, вимикайте двигун.
- Рукоятки мотобура повинні бути сухими, чистими та без слідів масла та палива.
- Працювати з бензиновим мотобуром можна тільки на відкритому повітрі.
- Ремонт та обслуговування мотобура може проводити тільки кваліфікований спеціаліст в уповноваженому сервісному центрі «Tatra Garden», крім робіт, які описані в розділі "Технічне обслуговування" інструкції з експлуатації, доданої до комплекту.
- При транспортуванні необхідно демонтувати шнек та злити паливо.
- Не працюйте мотобуром біля вогненебезпечних рідин або газів ближче 3-х метрів. Результатом може стати пожежа чи травмування.
- Забороняється проводити дозаправку паливом при працюючому двигуні.
- ВИКОРИСТОВУЙТЕ ІНСТРУМЕНТ ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ — тільки для буріння ґрунту та льоду.
- Працюйте в рукавицях і стежте, щоб руки були теплими та сухими. При тривалій роботі з мотобуром під впливом вібрації може розвинутися синдром білих пальців. Робота в рукавичках та контроль теплоти рук знижують ризик розвитку синдрому білих пальців. З появою симптомів цього захворювання відразу зверніться до лікаря.
- Якщо ви користуєтесь будь-якими медичними електронними пристроями, наприклад, електронним стимулятором серця, перш ніж експлуатувати мотобур, проконсультуйтеся з лікарем.
- Якщо ви збираєтеся бурити лід, обов'язково переконайтеся, що його товщина досить безпечна для знаходження та проведення бурильних робіт. За будь-які наслідки буріння льоду несе відповідальність оператор мотобуру. Завжди адекватно оцінюйте рівень небезпеки перед виходом на лід.
- Категорично заборонено запускати двигун у закритому приміщенні. У процесі роботи двигуни внутрішнього згоряння виділяють пари, які містять чадний газ — безбарвний, без смаку та запаху. Будь-яка кількість чадного газу при вдиханні може викликати головний біль, сонливість, нудоту, запаморочення, сплутаність свідомості і навіть ризик настання смертельного випадку.
- Не працюйте мотобуром у стані втоми, хвороби, під впливом наркотичних речовин,медичних препаратів, алкоголю або в інших станах, які негативно впливають на концентрацію уваги
Збірка культиватора

- Вставте вихідний вал (А) силової установки у відкритий кінець шнека (В).
- Встановіть в одну лінію болтові отвори валу з отворами шнека.
- Вставте болт (C) у болтовий отвір.
- Закрутіть гайку кріплення (D).
- За допомогою 2 ключів надійно затягніть гайку (D).

- Перевірити та підготувати до роботи двигун мотобура. Для цього зробіть зовнішній огляд двигуна. Перевірте цілісність корпусних деталей, глушника, паливних шлангів тощо, при виявленні пошкоджень , замініть пошкоджені деталі
- Перевірити наявність мастила в редукторі, за необхідності додати мастило Tatra Garden для редуктора.
- Перевірити та підготувати до роботи шнек.
- Змонтувати мотобур зі шнеком.
- Підготувати та розчистити робочу зону для буріння.
Для роботи двотактного двигуна мотобура застосовується паливна суміш, що складається з бензину та масла для двотактних двигунів з повітряним охолодженням.
Підготовка паливної суміші- Змішуйте бензин та масло у спеціальній ємності з металу або бензостійкого пластику.
- Суміш готувати лише на відкритому повітрі.
- Вилийте в мірну ємність половину бензину.
- Додайте необхідну кількість двотактного моторного масла.
- Щільно закрийте кришку ємності.
- Ретельно збовтайте паливну суміш у ємності.
- Повільно відкрийте кришку ємності з тим, щоб випустити повітря, після чого долийте залишок бензину, що залишився. Закрийте ємність і знову ретельно збовтайте. Перед кожною заправкою паливного бака ретельно збовтайте паливну суміш у ємності.
- Перед заповненням паливного бака зупиніть двигун і дайте йому повністю охолонути.
- Заповнюйте паливний бак на відкритому повітрі подалі від джерел можливого займання.
- Очистіть поверхню від сміття поруч із кришкою паливного бака.
- Повільно відкрутіть кришку палива, після чого покладіть її на чисту, суху поверхню.
- Обережно влийте паливну суміш.
- Повністю не заповнюйте паливний бак, повинен залишатися простір для розширення палива.
- Закрутіть кришку паливного бака щільно. Перед запуском насухо протріть зовні паливний бак від залишків пролитого палива.
Запуск, обкатка та робочий цикл двигуна
- Встановіть двигун на рівну горизонтальну поверхню.
- Заповніть паливний бак свіжою сумішшю палива.
- Натисніть на ручний паливний насос (праймер) 5-10 разів, до появи палива. Праймер знаходиться у нижній частині карбюратора під корпусом повітряного фільтра.
- Закрийте повітряну заслінку. Для цього важіль заслінки переведіть у положення 1.
- Вимикач запалювання встановіть у положення "I". Утримуючи запобіжний важіль курка газу, натисніть на курок газу. Для полегшення запуску зафіксуйте курок газу фіксатором.
- Тягніть за ручку стартера до тих пір, поки не відчуєте опір, потім зробіть різкий ривок (не докладаючи надмірних зусиль, і не допускаючи повного розмотування стартера). Повторіть ці дії 5-6 разів до перших ознак запуску двигуна.
- Після першого спалаху переведіть важіль повітряної заслінки у положення 2 . Не забуваючи вибирати вільний хід шнура стартера, сильно, але плавно потягніть за ручку стартера 1-2 рази. Двигун має запуститися.
- Після запуску переведіть двигун у режим холостого ходу. Для цього звільніть фіксатор курка газу, швидко натиснувши, та відпустивши курок газу.
- Прогрійте двигун протягом 30 секунд (важіль повітряної заслінки при цьому знаходиться в положенні 2), потім прогрійте двигун ще протягом однієї хвилини, важіль повітряної заслінки знаходиться в положенні 3.

При запуску прогрітого двигуна не закривайте повітряну заслінку. Для полегшення запуску можна курок газу зафіксувати, в іншому процедура запуску така сама, як на холодному двигуні.
Процес обкатки двигунаОбкатка двигуна мотобура повинна проводитися на холостому ходу з періодичною прогазовкою. Паливна суміш обкатувального циклу виготовляється виходячи з пропорції 1:25 (1 літр бензину — 40 мл масла) (1-3 бак). Використовувати бензин А92. Обкатку проводити у зібраному вигляді.
- Запускаємо двигун.
- Робимо прогазовку 5-6 натискань на курок акселератора приблизно на 2/3 ходу клавіші.
- Залишаємо попрацювати 5 хвилин на холостому ходу і ще раз робимо прогазовку.
- Залишаємо попрацювати 5 хвилин, робимо прогазовку і глушимо двигун.
- Залишаємо двигун охолонути на 10 хвилин. Цю процедуру слід повторювати, доки не вигорить один бак паливної суміші. Другий і третій бак паливної суміші слід приготувати, виходячи з пропорції обкатування (1:25) (1 літр бензину — 40 мл масла). З другого бака можна починати бурити землю або пісок, цикл роботи повинен становити не більше 3 хвилин, після чого 10 хвилин мотобур остигає. Таким чином, випалюємо 2 та 3 баки.
Паливна суміш виготовляється, виходячи з пропорції 1:40 (1 літр бензину – 25 мл масла). З четвертої заправки починаємо поступово збільшувати цикл роботи, так, щоб до 8 заправки цикл роботи становив 20 хвилин (максимальний рекомендований цикл роботи 20 хв/10 хв відпочинок).
Використовуйте циклічний режим роботи: 1 хвилина режим повного газу, потім 5-10 секунд режим холостого ходу. Режим холостого ходу необхідний, щоб знизити температуру всередині двигуна. Тривала безперервна робота двигуна на повних оборотах може призвести до теплового перегріву двигуна та виходу його з ладу.Рекомендації з буріння
- Після запуску двигуна встановіть мотобур вертикально.
- Прийміть стійке положення, розставивши ноги на відстані від шнека.
- Міцно візьміться за ручки мотобура правою та лівою руками 4. Плавно натисніть курок газу до спрацювання зчеплення та приведення шнека у рух. Для буріння свердловини прикладіть зусилля, спрямоване вниз на ручки. Періодично підіймайте мотобур для видалення землі/льоду з отвору.
- Перевантаження мотобура під час буріння може спричинити його зупинку. У цьому випадку для зниження навантаження на двигун виведіть шнек трохи нагору для видалення землі на поверхню.
- Розженіть шнек до максимальних обертів і відновіть буріння.
- Не докладайте до мотобура надмірного зусилля, не налягайте на нього і не давіть вагою свого тіла. Дозвольте мотобуру бурити самостійно, злегка натискаючи на нього.
- Не використовуйте льодовий шнек для буріння ґрунтів, а земляний шнек для буріння льоду. Для кожного виду буріння потрібен спеціальний шнек.
- Не використовуйте бур на кам'янистих ґрунтах.
- Перед бурінням обов'язково переконайтеся, що на місці буріння не проходять підземні комунікації.