Потужний генератор - це джерело резервного живлення на будь-які випадки життя! Але необережне використання таких пристроїв може бути небезпечним для оператора та оточуючих. Тому обов’язково дотримуйтесь правил експлуатації та вживайте заходів безпеки під час кожної взаємодії з бензиновими генераторами.
Загальні правила безпеки
Уважно прочитайте інструкцію, яка додається до комплекта постачання. Ознайомтеся з генератором і його роботою, перш ніж приступати до експлуатації. Ознайомтеся з роботою важелів керування. Запам’ятайте, як діяти в екстрених ситуаціях.
Небезпека чадного газуНІКОЛИ не використовуйте генератор в житлових будинках, гаражах, підвалах та інших частково закритих приміщеннях. Отруйні гази, які можуть бути шкідливими або смертельними, мають властивість накопичуватися в цих зонах. Використання вентилятора і відкриття дверей або вікон НЕ забезпечує достатній об’єм свіжого повітря. Вихлоп двигуна містить окис вуглецю — отруйний газ, який може бути шкідливим або смертельним. Ви НЕ МОЖЕТЕ побачити або відчути запах цього газу. Якщо ви починаєте погано себе почувати, відчуваєте запаморочення або слабкість під час використання генератора, вимкніть його і вийдіть на свіже повітря. Зверніться до лікаря. У вас може бути отруєння чадним газом.
Підготовка робочої зони- Дотримуйтесь чистоти і належного освітлення в робочій зоні. Безлад і погане освітлення є причиною отримання травми.
- Не використовуйте генератор поблизу легкозаймистих газів, рідин або пилу. При роботі деталі вихлопної системи генератора сильно нагріваються, що може спричинити займання цих матеріалів або вибух.
- Під час роботи генератора не допускайте присутності сторонніх осіб, дітей або тварин в робочій зоні 10 м. За необхідності забезпечте огорожу робочої зони генератора.
- Генератор виробляє електроенергію, яка може призвести до ураження електричним струмом при недотриманні інструкцій.
- Не використовуйте генератор в умовах підвищеної вологості. Зберігайте генератор в сухому приміщенні.
- Уникайте одночасного прямого контакту з заземленими поверхнями, такими як труби, радіатори та інші.
- Не допускайте потрапляння вологи на генератор. Вода, що потрапила в генератор, збільшує небезпеку ураження електричним струмом.
- Обережно поводьтесь з силовим дротом. Пошкоджений дріт замінюйте негайно, так як це збільшує небезпеку ураження електричним струмом.
- При роботі генератора на вулиці використовуйте подовжувач, призначений для роботи на відкритому повітрі. Такі подовжувачі знижують небезпеку ураження електричним струмом.
- Перед експлуатацією генератор повинен бути підключений до захисного заземлення, виконаного відповідно до правил електротехнічної безпеки.
- Не намагайтеся підключати або від'єднувати споживачів електроенергії, стоячи у воді або на вологій, сирій землі.
- Не торкайтеся частин генератора, що знаходяться під напругою.
- Зберігайте все електричне обладнання чистим і сухим. Замінюйте проводи з пошкодженою або зіпсованою ізоляцією. Замінюйте контакти, які зношені, пошкоджені або заіржавіли.
- Ізолюйте всі з'єднання відповідно до правил електротехнічної безпеки.
- Щоб уникнути ризику пожеж та забезпечити необхідне охолодження, під час роботи тримайте генератор мінімум в 1 метрі від стін та іншого обладнання.
- Будьте уважні. Не використовуйте генератор у стані втоми, хвороби, під впливом наркотичних речовин,медичних препаратів ,алкоголю або в інших станах, які негативно впливають на концентрацію уваги
- Уникайте ненавмисного запуску. При вимкненні генератора переконайтеся, що вимикач запалювання перебуває в положенні Off (Вимк.)
- Перед увімкненням переконайтеся у відсутності сторонніх предметів на генераторі.
- Завжди зберігайте стійке положення і рівновагу при запуску генератора.
- Перш ніж почати перевірку перед експлуатацією, переконайтеся, що генератор розташований на горизонтальній поверхні, вимикач запалювання знаходиться в положенні Off (Вимк.). Перед заміною пристосувань або зберіганням генератора від'єднайте дріт свічки запалювання. Ці запобіжні заходи безпеки знижують ризик ненавмисного запуску генератора.
- Зберігайте непрацюючий генератор в сухому, добре провітрюваному приміщенні, поза досяжністю сторонніх осіб.
- Не перевантажуйте генератор. Використовуйте генератор тільки за призначенням. Правильне використання дозволить генератору працювати краще і безпечніше.
- Перед кожною експлуатацією проводьте візуальних огляд всіх доступних частин генератора на на явність пошкоджень, а також перевірте затягування різьбових з’єднань. Всі виявлені несправності слід усунути перед запуском генератора.
- Залиште інформаційні ярлики і наклейки на генераторі і двигуні. Вони несуть в собі важливу інформацію щодо експлуатації генератора.
- Сервісне обслуговування генератора повинно здійснюватися тільки уповноваженим кваліфікованим персоналом.
- При обслуговуванні генератора дотримуйтесь нормативів цієї інструкції. Використання не відповідних деталей і недотримання вказівок інструкції можуть створити небезпеку ураження електричним струмом і збільшити ризик отримання травми.
Підготовка генератора до роботи
- Забороняється ставити генератор для зберігання або роботи на майданчиках з нахилом більше 5° щодо горизонталі.
- Генератор слід встановлювати в місцях з хорошою циркуляцією чистого повітря. При цьому повинно забезпечуватися безперешкодне проходження повітря через повітрозабірні жалюзі генератора.
- Вільна зона навколо обладнання повинна бути не менше 100 см. Правильна вентиляція — одна з найбільш важливих умов для нормальної роботи і продовження терміну служби генератора.
- Забороняється накривати генератор папером, робочим одягом або ганчірками, коли він включений. Періодично (не рідше ніж раз на місяць) видаляйте пил і бруд, що осідає на вузлах генератора, за допомогою стисненого повітря.
- Встановіть генератор максимально віддалено від радіокерованих пристроїв. Працюючий апарат може вплинути на роботу цих пристроїв і призвести до їх збоїв або пошкоджень.
- Не використовуйте генератор поблизу вибухонебезпечних приміщень: таких, де присутні вогненебезпечні рідини, гази або пил.
- Місце встановлення повинне бути звільнене від горючих, мастильних матеріалів, сміття та інших легкозаймистих речовин та предметів, в радіусі не менше 10 м від вибухонебезпечних матеріалів і обладнання — не менше 15 м.
- Всі робочі характеристики генератора, заявлені заводом-виробником, зберігаються при роботі в температурному діапазоні від -10 °С до + 40 °С і відносній вологості повітря до 80%. Висота над рівнем моря до 1000 м. Генератор призначений для використання, як аварійне джерело електропостачання. Не використовуйте генератор тривалий час в режимі з максимальним навантаженням. Не перевищуйте номінальної потужності генератора. Завжди обов'язково враховуйте сумарну потужність всіх приладів, що підключаються, з урахуванням коефіцієнтів пускових струмів для кожного приладу. Уникайте використання двох або більше генераторів, паралельно.
- Генератор зі встановленими колесами (не у всіх моделях) розмістити на горизонтально рівній поверхні.
- Викрутити пробку-щуп заливної горловини для мастила з картера і залити необхідну кількість мастила.
- За допомогою контрольного щупа перевірити рівень масла в двигуні. Рівень мастила повинен бути на 2-3мм нижче верхньої позначки на щупі. При необхідності долийте або злийте зайве мастило.
- Щільно закрутіть пробку-щуп на місце.
- Прогрійте двигун.
- Помістіть ємність під двигуном для зливу в неї мастила.
- За допомогою ключа відкрутіть зливну кришку, розташовану на двигуні під кришкою щупа. Дайте мастилу стекти.
- Встановіть на місце зливну кришку зливного отвору і затягніть її.
- Виконайте процедуру заправки мастила.
- Переконайтеся, що генератор встановлений на рівній поверхні.
- Відкрутіть кришку вимірювального щупа на двигуні.
- Протріть щуп і зробіть контрольний замір рівня мастила.
- За допомогою воронки долийте в картер моторне мастило до необхідного рівня.
Для заправки пальним виконайте наступні кроки:
- Перед заповненням паливного бака зупиніть двигун і дайте йому охолонути.
- Заповнюйте паливний бак на відкритому повітрі далеко від джерел можливого займання
- Очистіть від сміття поверхню поруч з кришкою паливного бака.
- Повільно відкрутіть кришку паливного бака, після чого покладіть її на чисту, суху поверхню.
- Обережно, використовуючи воронку, залийте пальне.
- Повністю не заповнюйте паливний бак, має залишатися простір (2-3 см) для розширення пального.
- Закрутіть кришку паливного бака щільно. Перед запуском насухо протріть зовні паливний бак від залишків пролитого пального.
Для підготовки і запуску виконайте наступні кроки:
- Перевірте рівень мастила в двигуні (перед кожним запуском).
- Перевірте рівень пального в баку.
- Від’єднайте всіх споживачів від розеток.
- Переведіть важіль автоматичного вимикача в положення "Вимкнено" (знаходиться на панелі керування). Вимикач автоматично відключить генератор в разі короткого замикання або значного перевантаження розетки генератора. Якщо вимикач ланцюга вимкнувся автоматично, перевірте, чи працює пристрій в нормальному режимі, і чи не перевищене номінальне навантаження перед тим, як знову вмикати автоматичний вимикач напруги. Автоматичний Вимикач може використовуватися для увімкнення або вимкнення навантаження.
- Відкрийте паливний кран. Кран подачі пального розташований між паливним баком і карбюратором. Коли кран знаходиться в положенні УВІМК., паливо надходить з паливного бака в карбюратор. Після зупинки двигуна перемістіть важіль в положення ВИМК.
- Переведіть важіль повітряної заслінки в положення «Зачинено». Використовується для подачі збагаченої паливної суміші при запуску холодного двигуна. Його відкриття і закриття забезпечується вручну за допомогою важеля або стрижня. Перемістіть важіль або стрижень в положення «Зачинено» для збагачення суміші.
- Переведіть вимикач запалювання у положення «Увімкнено». Для вимкнення генератора переведіть в положення "Вимкнено". Перш ніж глушити генератор, відключіть від нього навантаження, перевівши важіль автоматичного вимикача в нижнє положення, і дайте попрацювати 2 хв. на холостому ходу без навантаження для охолодження двигуна.
- Для запуску двигуна потягніть рукоятку стартера кілька разів, поки двигун не запуститься.
Не дозволяйте стартеру стрибкоподібно переходити в початкове положення у напрямку до двигуна. Плавно поверніть його в початкове положення, щоб не пошкодити стартер. - Дайте двигуну прогрітися приблизно 30 секунд і переведіть важіль повітряної заслінки в положення «Відкрито». Після чого підключіть споживача до розетки генератора і переведіть важіль автоматичного вимикача в положення «Увімкнено».
- Запуск за допомогою електричного стартера (не у всіх моделях). Підключіть акумулятор до силових проводів: червоний до «+», чорний до «-». Проведіть всі процедури, описані вище, тільки замість ривків ручного стартера (п. 8), переведіть замок запалювання в крайнє ліве положення, поки двигун не запуститься.
- При першому запуску необхідно дати двигуну пропрацювати 30 хв. без навантаження. Після цього слід зупинити двигун і дати йому охолонути.
- Перші 10 годин заборонено експлуатувати генератор з номінальним навантаженням (навантаження має бути не більше 40% від номінального).
- Під час введення в експлуатацію нового двигуна першу заміну мастила необхідно зробити після 10 годин роботи, другу заміну через 25 годин роботи.