Навіть якщо у вас немає попереднього досвіду роботи електричною ланцюговою пилою, навчитися працювати нею не стане великою проблемою. Головне - дотримуватися важливих правил безпеки і рекомендацій виробника.
Загальні правила безпеки
- Не працюйте електричною пилкою у стані втоми, під впливом наркотичних речовин або алкоголю, під час хвороби або інших порушень самопочуття.
- Використовуйте щільний закритий одяг, закрите взуття та захисні аксесуари - рукавички, окуляри, навушники.
- Слідкуйте за тим, щоб під час роботи електропилкою у радіусі 15 метрів від робочої зони не було сторонніх осіб (особливо дітей) та тварин.
- Слідкуйте за тим, щоб робоча зона була звільнена від сторонніх предметів. Шляхи відходу від робочої зони під час непередбачених ситуацій повинні бути вільні.
- Для тримання пилки обов’язково використовуйте 2 руки. Знайдіть максимально зручний хват і використовуйте його. Зміну хвату можна виконувати тільки при вимкненому інструменті.
- Перед увімкненням електричної ланцюгової пили ланцюг і шина не повинні знаходитися у контакті зі сторонніми предметами.
- Перед увімкненням інструмента переконайтеся, що всі його елементи знаходяться у справному стані, зібрані і зафіксовані належним чином. Особливо зверніть увагу на стан мережевого кабелю, вилки, місця з’єднання кабелю з корпусом електропили, аварійного гальма та кнопки увімкнення.
- Якщо інструмент зазнав серйозного фізичного навантаження (падіння, удар), переконайтеся у цілісності всіх елементів. За наявності навіть невеликої підозри на пошкодження пилки не вмикайте її до проходження професійної діагностики.
- Особливо обережно працюйте з гнучким гіллям і деревиною під природною напругою. Після їх розпилювання траєкторія руху гілки може бути непередбаченою.
- Не використовуйте електропилку під час сильного вітру, дощу, а також за умов відхилення температури повітря від встановленої норми -10…+40 градусів по Цельсію.
- Дріт інструмента повинен завжди знаходитись позаду від пильної гарнітури, не контактувати з відкритим вогнем, гарячими та легкозаймистими поверхнями.
- Рекомендоване вібраційне навантаження на тіло оператора становить 120 хвилин на робочий день тривалістю 8 годин.
- Остерігайтеся відскоку пили. Відскок може виникати в разі, якщо носок шини входить в зіткнення з яким-небудь стороннім предметом в процесі розпилювання, а також при затисканні шини з ланцюгом в колоді, що розпилюється. Це призводить до різкого переміщення шини вгору і назад в сторону оператора. Відскок може призвести до втрати контролю керування пилкою і до травм.
При використанні подовжувача його параметри повинні повністю відповідати вимогам виробника. Мінімальний переріз складає 2,5 мм2, а сам подовжувач повинен мати захисний гумовий ізолятор.
Відскоку можна уникнути при дотриманні наступних правил:
- працювати тільки з правильно заточеним і натягнутим ланцюгом;
- тримати пилу обома руками;
- не пиляти на висоті вище рівня плеча;
- не пиляти носком шини;
- при пилянні колод використовувати зубчастий упор;
- ніколи не зрізати більш одного сучка за один підхід;
- шину вставляти в попередній розпил з великою обережністю;
- стежити за зміною положення ствола і за силою, яка скорочує щілину різу, що може призвести до заклинювання ланцюга.
Підготовка до роботи електричною пилою
Незважаючи на те, що електричні ланцюгові пилки не використовують пальне, обов’язковим є використання мастила для ланцюга. Тож перед початком збірки необхідно заповнити резервуар для мастильної рідини відповідним мастилом, яке рекомендує виробник.
Ретельно очистіть місце біля кришки маслобака для запобігання потраплянню бруду в маслобак. Відверніть кришку маслобака і наповніть маслобак маслом торговельної марки Tatra Garden для ланцюга.
Наповнювати маслобак слід до верхньої межі вікна рівня мастила. Витріть розлите мастило з пилки. Перевірте, щоб мастило не залишилось на рукоятках пили. Загвинтіть кришку маслобака.
Чи достатньо подачі масла, можна перевірити, включивши пилу з шиною і ланцюгом, і потримавши її над чистою поверхнею на відстані не менше 5 см. Якщо змащення достатньо, на чистій поверхні з'явиться масляний слід, що виникає внаслідок викидання масла з пильного апарата.
Не працюйте електричною пилкою без змащування ланцюга!
Як встановити шину і ланцюг Безінструментальний натягДеякі моделі електричних пилок Tatra Garden оснащена безінструментальною системою регулювання натягу ланцюга. Зовнішнє кільце регулює натяг ланцюга, а внутрішня гайка служить для кріплення кришки і напрямної шини.
Обертаючи внутрішню гайку натягувача ланцюга проти годинникової стрілки, відкрутіть її і зніміть кришку.
Встановіть шину на шпильку. Встановіть ланцюг, починаючи з привідної зірочки, і в паз напрямної шини таким чином, щоб ріжуча кромка ланцюга була розташована вперед по ходу руху ланцюга. Встановіть кришку і закрутіть внутрішню гайку кріплення шини, не дотягаючи її до упору. Після чого необхідно провести регулювання натягнення ланцюга.
Підніміть вгору носок шини і обертайте зовнішнє кільце за годинниковою стрілкою. Обертати зовнішнє кільце необхідно до тих пір, поки ланцюг буде щільно прилягати до нижньої частини шини без провисання, при відтяжці рукою посередині шини ланцюг повинен виходити на висоту зуба. Ланцюг повинен вільно провертатися по шині.
Після натягу ланцюга, притримуючи шину за носок, слід затягнути внутрішню гайку до упору, не докладаючи надмірних зусиль. Враховуючи що автоматичне змащування ланцюга починається після 30 сек. роботи пилки, перед початком роботи змастіть ланцюг вручну маслом торговельної марки Tatra Garden для ланцюга.
Монтаж шини та ланцюга робіть в такій послідовності:
- Відкрутіть гайку кріплення шини і зніміть кришку ланцюга.
- Вимкніть гальмо ланцюга, для цього перемістіть захисний пристрій передньої рукоятки до передньої рукоятки.3. Надягніть шину на шпильку і посуньте її назад до упору, шину встановіть таким чином, щоб штифт натягу ланцюга увійшов в отвір шини.
- Встановіть ланцюг на привідну зірочку і заправте її в напрямний паз шини, починаючи з верхньої частини шини. Переконайтеся, що робочі кромки ріжучих ланок ланцюга на верхній частині шини спрямовані вперед.
- Встановіть кришку ланцюга, переконайтеся в правильності встановлення ланцюга на зірочці і в пазі шини.
- Загвинтіть від руки гайку кріплення шини, натягніть ланцюг гвинтом натягу ланцюга, ланцюг натягуйте до усунення провисання з нижньої частини шини.
- Підніміть кінець шини і потягніть ланцюг, ланцюг вважається правильно натягнутим, якщо в середині шини ланцюг можна відтягнути на висоту одного зубця і при цьому протягнути його рукою.8. Підніміть кінець шини і затягніть гайку кріплення шини ключем до упору.
Перед використанням електричної пилки зробіть
- перевірку надійності кріплення деталей;
- зовнішній огляд, при цьому перевіряйте справність шнура живлення, його захисної трубки і штепсельної вилки, цілісність корпусу пилки;
- перевірку рівня мастила в маслобаку;
- перевірку заточування ланцюга;
- перевірку натягу ланцюга;
- перевірку чіткості спрацьовування вимикача;
- перевірку роботи пили на холостому ходу;
- перевірку подачі мастила на пильну гарнітуру;
- перевірку гальма ланцюга.
Рекомендований робочий цикл
Робочий цикл пилки становить 20 хвилин безперервної роботи і 20 хвилин відпочинку (при температурі навколишнього середовища до 30 °С). Заборонено використовувати пилку в циклі вище зазначених норм щоб уникнути перегріву/перевантаження і виходу з ладу.
Як доглядати за електричною ланцюговою пилкою
- очищення пили від забруднення після закінчення роботи;
- очищення навідного паза шини, отвору подачі масла, мастильного отвору носової зірочки і отвору шини від забруднення;
- підтяжка кріпильних деталей (при необхідності).
Періодичне обслуговування проводиться споживачем після кожних 20 годин напрацювання і включає в себе
- огляд і заміна ланцюга (при необхідності можна придбати у представника;
- огляд і заміна повідної зірочки;
- огляд і заміна щіток;
- огляд і заміна повідної шини;
- очищення маслобака.
Заточку ланцюга робіть за допомогою комплекту для заточування ланцюга з використанням шаблонів для ланцюга, або за допомогою точильного верстата. Заміну щіток слід проводити при їх довжині менше 8 мм. Після заміни щіток включіть пилу на холостому ходу для підробітки щіток не менше ніж на 3 хв.