Мотопомпа - це незамінний помічник у багатьох випадках. За допомогою цієї техніки можна швидко відкачати воду з затоплених приміщень або налагодити систему зрошення на ділянці. Та навіть забезпечити безпосередній доступ до води там, де немає системи централізованого водопостачання.
Але, як і будь-який агрегат, який базується на роботі бензинового двигуна, мотопомпа потребує дуже уважного ставлення до правил експлуатації та безпеки. Це дозволить подовжити роботу обладнання та уникнути травм під час його використання.
Загальні заходи безпеки
- Не експлуатуйте мотопомпу, якщо ви втомилися, перебуваєте під впливом наркотичного, алкогольного, токсичного сп’яніння або лікарських препаратів.
- Будьте обережні при поводженні з паливом. Перш ніж запустити двигун, щоб уникнути пожежі, відійдіть з мотопомпою як мінімум на 3 метри від місця заправки паливом. Забороняється палити або наближатися до будь-яких джерел вогню під час приготування паливної суміші і заправки інструмента.
- Не дозволяйте нікому підходити до вас під час запуску двигуна і до помпи під час роботи. Не допускайте в робочу зону (радіус 5 м) сторонніх осіб і тварин.
- При працюючому двигуні мотопомпа є джерелом підвищеної небезпеки - будьте особливо обережні, не торкайтеся рухомих і нагрітих частин двигуна.
- Перед запуском в роботу обов'язково заповніть внутрішню порожнину насоса мотопомпи та всмоктуючий рукав водою.
- Переносьте мотопомпу з вимкненим двигуном, від'єднавши рукава.
- Не використовуйте мотопомпу, яка несправна, неналежним чином відрегульована, зібрана не повністю або ненадійно.
- Намагайтеся не торкатися гарячого глушника і ребер циліндра, так як це може призвести до серйозних опіків.
- Працювати з мотопомпою дозволено тільки на відкритому повітрі. Категорично заборонено запускати та експлуатувати в закритому приміщенні.
- Ремонт і обслуговування мотопомпи може виконувати тільки кваліфікований фахівець в уповноваженому сервісному центрі Tatra Garden, крім робіт, які описані в розділі «Технічне обслуговування» інструкції з експлуатації, яка додається до комплекту.
- При транспортуванні необхідно злити паливо.
- Не встановлюйте мотопомпу біля легкозаймистих рідин або газів, ближче трьох метрів. Результатом може стати пожежа або травмування.
- Забороняється проводити дозаправляння паливом при працюючому двигуні.
- Якщо ви користуєтеся будь-якими медичними електронними пристроями, наприклад, електронним стимулятором серця, перш ніж експлуатувати мотопомпу, проконсультуйтеся з лікарем.
- Під час роботи слідкуйте за тим, щоб мінімальний радіус вигину рукавів був не менше двох зовнішніх діаметрів рукава.
- Під час роботи постійно стежте за положенням всмоктуючого фільтру (не менше 0,3 м від стінок або дна водойми і 0,2 м від найменшого рівня води у водозаборі).
- Під час роботи мотопомпа повинна бути встановлена на рівну тверду горизонтальну поверхню, як можна ближче до джерела води.
- Заборонено експлуатувати мотопомпу без фільтра на всмоктуючому рукаві. Фільтр виключає потрапляння всередину насоса сміття, яке може забити робоче колесо і призвести до його пошкодження.
Підготовка мотопомпи до експлуатаціі
Від правильної підготовки водяного насоса перед роботою залежить ефективна робота мотопомпи. Для роботи необхідно використовувати армовані або гофровані рукави, які виключають «переломлення». Довжина всмоктуючої та напірної магістралі НЕ повинна перевищувати необхідну величину, так як від цього залежить максимальна ефективність роботи насоса.
Монтаж всмоктуючої і напірної магістралейВстановіть всмоктуючий патрубок через ущільнюючу прокладку до фланця насоса і щільно затягніть гайку фланця. Надягніть до упору всмоктуючу магістраль на патрубок і затягніть його хомутом. На другий край всмоктуючої магістралі встановіть фільтр і затягніть його хомутом.
Перед приєднанням рукавів переконайтеся у відсутності сторонніх предметів у всмоктуючому і напірному патрубку водяного насоса, а також перевірте відсутність сторонніх предметів всередині рукава. Потрапляння сторонніх предметів може призвести до виходу насоса з ладу. При монтажі стежте за тим, щоб під хомутом не було складок стінок рукавів. Затягування хомута не повинне перевищувати 40% товщини стінки рукава. Відстань між торцем рукава і торцем хомута має бути не менше 4-5 мм.- Встановіть мотопомпу поблизу водойми (ємності) на тверду рівну горизонтальну поверхню, опустіть фільтр всмоктуючого рукава в водойму (ємність), забезпечивши вертикальне положення фільтра. При встановленні фільтра дотримуйтесь всіх необхідних відстаней.
- Переконайтеся, що нахил мотопомпи не перевищує 10° від горизонталі в будь-якому напрямку. Місце встановлення повинно бути очищено від сторонніх предметів, добре провітрюваним і захищеним від атмосферних впливів.
- Переконайтеся, що мотопомпа встановлена міцно і не має можливості для зміщення. Не забувайте, що всмоктуючий шланг під час роботи може перемістити мотопомпу в напрямку джерела води. 4. Необхідно встановити мотопомпу якомога ближче до джерела води. Чим менше перепад по висоті між мотопомпою і поверхнею води, тим швидше відбувається подача води і вище продуктивність насоса.
- Під час роботи періодично перевіряйте чистоту і положення всмоктуючого фільтра в точці забору води. За потреби коригуйте положення фільтра в точці забору, зберігаючи мінімально необхідні відстані від стінок і дна водойми.
- Ефективна робота мотопомпи забезпечується герметичністю з'єднань всмоктуючої і напірної магістралі, тому необхідно періодично перевіряти затяжку хомутів кріплення рукавів, затягування гвинтів кріплення равлика, патрубків і всмоктуючого фільтру.
- Не допускайте деформації всмоктуючого і напірного рукавів при роботі мотопомпи.
Перед запуском двигуна необхідно заповнити робочу камеру водяного насоса водою. Для цього відкрутіть пробку заливної горловини насоса і залийте за допомогою воронки чисту воду до повного заповнення внутрішніх порожнин насоса, напірний рукав у патрубку при цьому повинен бути вище на 70-100 мм корпусу насоса.
Ознакою повного заповнення є відсутність виходу повітряних бульбашок з корпусу. Щільно від руки поверніть пробку.
Заповнення бака паливомДля роботи використовуйте неетильований бензин з октановим числом 92. Ніколи не використовуйте старий або забруднений бензин, або суміш масло-бензин. Уникайте потрапляння бруду чи води у паливний бак.
Не заповнюйте паливний бак повністю. Заливайте бензин у паливний бак до рівня приблизно на 25 мм нижче верхнього краю заливної горловини, щоб залишити простір для теплового розширення палива. Після заправки паливного бака переконайтеся у тому, що пробка заливної горловини закрита належним чином.
Заправка паливом проводиться при вимкненому двигуні та в місцях з гарною вентиляцією. Під час роботи з паливом забороняється курити та застосовувати відкритий вогонь. Не допускається розлив палива. Треба уникати багаторазового або довготривалого контакту шкіри з паливом, а також вдихання паливної пари. Забороняється доступ дітей до палива. Заправляння/заміна моторного мастила- Мотопомпу розмістити на горизонтальній рівній поверхні.
- Викрутити пробку-щуп заливної горловини масла з картера та залити необхідну кількість масла.
- За допомогою масляного щупа перевірити рівень масла у двигуні. Рівень масла повинен бути на 2-3 мм нижче верхньої позначки на щупі. При необхідності долийте або злийте зайве масло.
- Щільно закрутіть пробку-щуп на місце.
- прогрійте двигун;
- помістіть ємність під двигуном для зливу в неї масла;
- за допомогою ключа відкрутіть зливну кришку на двигуні під кришкою масляного щупа і дайте маслу стекти;
- встановіть на місце зливну кришку зливного отвору та затягніть її.
- переконайтеся, що мотопомпа встановлена на рівній поверхні;
- відкрутіть кришку вимірювального щупа на двигуні;
- протріть щуп і здійсніть контрольний замір рівня масла;
- за допомогою лійки долийте в картер моторне масло до необхідного рівня (на 2-3 мм нижче від верхньої позначки на щупі).